Trühvlid

Kõik kasvatusega seonduv, mis ei sobi eelmiste teemade alla
tammik
Postitusi: 3
Liitunud: 18 Veebr 2016, 22:00

Trühvlid

PostitusPostitas tammik » 21 Veebr 2016, 21:44

Tervist.

Tekkis mõte proovida trühvlite kasvatmist. Täpsemalt siis valge trühvli (Tuber magnatum), ja musta trühvli (Tuber melanosporum). Aga kuna ise olen seenekasvatuse koha pealt täielik amatöör ning lisaks ei ole suutnud leida sellist kohta kust tellida antud liikide mütseele siis mõtlesin et küsin siit abi.

Esimene küsimus olekski kohe, et kas keegi oskab öelda kust selliste liikide mütseele tellida või on kasvatamise alustamiseks ka mõni teine võimalus?

Kas antud liike oleks mõtekas kasvatada siseruumides, istutades sinna noori tammi ja/või kaski või ei ole mõtet seda proovidagi?

Kuna looduses leidub ka palju teisi trühvli liike (mis on küll söödavad aga mitte eriti head) siis kuidas vältida sortide segunemist (välisistandikes kasvatades)?

Kui keegi sellest midagi teab siis oleksin väga tänulik kui oma teadmisi minuga jagaksite.
Lisaks võite anda igasugust infot/soovitusi/nippe trühvlite kasvatamise kohta.

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Trühvlid

PostitusPostitas labor » 24 Veebr 2016, 16:33

Tervitus uuele foorumlasele!

Trühvlite kasvatamisega pole varem tegelenud, tundub olevat tulus ettevõtmine, kui piisavalt suuremahulisena käivitada. Kasvatused laiuvad hektarite suurustel aladel, mis puid täis on istutatud - 250-400 puud hektari kohta. Kasvatusprotsess kestab aastakümneid, esimesed aastad kuluvad puude (juurte) kasvatusele ning kasvandusala maapinna ning puujuurte seeneniidistikuga läbi kasvamisele. Korralikku saaki hakkab saama vist alates 10 aastast. 6-12 aasta perioodi nimetatakse "prefruiting", 10-35 aasta vahemikus kestab fruiting e. intensiivne viljumisfaas.

Tuber magnatum mütseeli leidsin esialgu ainult Amazonist. Võimalik on tellida 60ml kotike trühvlieoseid kasvuturbaga segatuna. Kasvandust selle pealt just ei käivita, aga katsetamiseks ehk sobib.
Musta trühvli mütseeli pakkumine jäi silma ebay kaudu.
Kui huvi trühvlikasvatusega alustada on tõsisem, siis ehk tasub kontakteeruda mõne kasvandusega, et sinna mõneks ajaks väljaõppele ja praktikale saada.

tammik
Postitusi: 3
Liitunud: 18 Veebr 2016, 22:00

Re: Trühvlid

PostitusPostitas tammik » 26 Veebr 2016, 23:11

Aitäh info eest.

Kas keegi oskab öelda mitmele puule sellest 60ml jagub?

Huvi on, aga suurema mahuliselt seda kahjuks kohe ettevõtta ei saa kuna puuduvad sellised rahalised vahendid.
Mõtlesin proovida algul umbes 0,5 ha alal ja 10-20 puuga. Samas tekkis mõte proovida ka nö kasvuhoones/sisekasvanduses (päris kasvuhooneks seda vist lugeda ei saa) kasvatamist, kuna ähvardati et talvel võib saak hukka saada, kui maa läbi külmub ( mis on sammuti küsimärgi all kuna trühvlid kasvavad 30-50 cm sügavusel).
Praktika koht mõnes sellises ettevõttes oleks enam kui oodatud aga kahjuks on see väga raskesti teostatav, sest Eestis teada olevaid kasvatusi ei ole ja ka välismaal on sellised kasvatused enamjaolt salajased ning julgen kahelda kas mõni selline kasvataja tahaks sinna praktikanti, aga kui keegi teab mõnda sellist kohta siis võib julgelt ühendust võtta. Oleksin äärmiselt tänulik.

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Trühvlid

PostitusPostitas labor » 27 Veebr 2016, 14:42

Huvitav, kui palju ühe puu ümber saaki koguneb? See oleneb kindlasti mütseeli vanusest, tihedusest, juurestiku massist, looduslikest- ja hooldustingimustest jne.. Aednikule piisaks ehk paarist-kolmest puust, et toidulauda trühvlitega mitmekesistada? Peaks uurima, kuidas vältida niidistiku liigset levikut kõrvalasuvate puude juurtele, sest trühvli kasvualal suretab mütseel rohttaimestiku välja.
Amazoni mütseelipakil on venekeelne juhend, aga kiri on fotol üpris udune. Kes paremini keelt mõistab, suudab ehk aru saada millisele alale kotike mõeldud on. Kahtlen kas sellest rohkem, kui ühe puu tarvis jätkub.

Kasvatusi on ka selliseid, mis oma tegevuse ja asukoha kohta veebis lahkesti infot jagavad.
Vaata näiteks selle Itaalias asuva trühvlifarmi veebi. Neil on samas ka kasvandusest satelliidifoto.

Jäi silma veel üks link, mis trühvlite kasvatamise kohta infot jagab.

tammik
Postitusi: 3
Liitunud: 18 Veebr 2016, 22:00

Re: Trühvlid

PostitusPostitas tammik » 28 Veebr 2016, 23:06

Saagi suurus puu pealt oleneb (lisaks eelmainitud tingimustest) kindlasti ka sellest mitu nö pesa sa sinna istutad, soovitati 2-3 pesa puu kohta ( mitte rohkem).
Aitäh linkide eest. Külaskäik mõnes sellises itaalia trühvlifarmis oleks muidugi väga heaks õpetuseks (kuidas/millal istudada, kuidas otsida ja korjata jne), aga arvestama peab ka sellega, et meie kliima on palju külmem ja talved karmimad, kui itaalias. Ma ei oska öelda, kas sellest just otsest probleemi tekiks, sest ma ei mäleta sellist talve, kus oleks olnud reaalset ohtu, et maa 50cm sügavuselt läbi külmuks.


cron