Kuuseriisika kasvatamine

Kõik kasvatusega seonduv, mis ei sobi eelmiste teemade alla
Ralf
Postitusi: 3
Liitunud: 04 Okt 2015, 21:16

Kuuseriisika kasvatamine

PostitusPostitas Ralf » 05 Okt 2015, 12:21

Tere.

Tekkis ka huvi ise omale seent kasvatada. Hetkel alles varun varustust ja viin ennast asjaga kurssi. Olen lugenud sellealast teemat ja vaadanud You Tubest videosid, kuid pole kusagil näinud, et keegi kirjutaks-räägiks kuuseriisika kasvatusest. Kas kuuseriisika kasvatus on üldse võimalik?

Parimat

seenemikk
Postitusi: 11
Liitunud: 31 Mai 2015, 10:28

Re: Kuuseriisika kasvatamine

PostitusPostitas seenemikk » 08 Okt 2015, 21:17

Pole küll kuskilt otsast spetsialist, kuid kui koduse kuuseheki alla-kõrvale metsast kaevatud seeneniidistikku sisaldavat pinnast istutada ja ülejäänud n+1 vajalikku tingimust juhtumisi suuremas osas kogemata täidetud saavad, siis äkki isegi mõne riisika saab?
Kuna mul on käepärast ca 100m kuusehekki ja nädalavahetusel seenele (sh kuuseriisikale) minek plaanis, siis kaevan paar ämbritäit seeneniidipinnast kah kaasa ja istutan mõnes kohas maha. Eks siis näha ole, kas tuleb kunagi miskit või mitte.
Kuuseriisikat kultuurseenena vist eriti ei õnnestu kasvatada? Liiga metsik, nõudlik ja isepäine vast. Kui loodus(likkus) klapib - kasvab, kui ei siis ei.

Ralf
Postitusi: 3
Liitunud: 04 Okt 2015, 21:16

Re: Kuuseriisika kasvatamine

PostitusPostitas Ralf » 10 Okt 2015, 08:26

Tänud vastuse eest. Kahju muidugi, see mu lemmik seen. Aga kui oma mini kasvatuse püsti saan siis proovin ikkagi järgi. Hetkel kahjuks jäin autoklavi taha toppama. Kuramuse kallid. pean raha koguma selle ostuks. Seega vist esialgu peab proovima pastoriseeritud põhul austerservikut. Seal saab ilma autoklavita hakkama vast kui kuskilt valmis mütseeli saaks. Ei tea kas viljapurgi tavalise keetmisega ei saaks hakkama?

vesikirp
Postitusi: 4
Liitunud: 26 Sept 2015, 19:12

Re: Kuuseriisika kasvatamine

PostitusPostitas vesikirp » 14 Okt 2015, 22:02

Kuuseriisikas on mükoriisa seen, ehk et vajab oma elutegevuseks peremeestaime juurt. See paneb ka piirid puhtas kultuurina säilitamisele.
Küll aga kui tingimused on sobivad, siis miks mitte. Mullamätas või eosvedelik võiks toimida.

Ralf
Postitusi: 3
Liitunud: 04 Okt 2015, 21:16

Re: Kuuseriisika kasvatamine

PostitusPostitas Ralf » 21 Okt 2015, 07:40

Kuuseriisikal siis peremees teimeks kuusk? Ega ei oska öelda mis aineid ta sealt juurte kaudu saab?

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Kuuseriisika kasvatamine

PostitusPostitas labor » 22 Nov 2015, 17:21

Mükoriisaseeni on peremeestaimest eraldi kasvatada keeruline. Just seetõttu, et puudub kasvuks vajalik taimejuurestik, mille külge seeneniidistik tavaliselt kinnitub. Aga nagu enne juba mainiti, kui paras kogus mütseeliga läbi kasvanud pinnast koduhoovi kuuse alla maha istutada, siis võimalik, et läheb isegi kasvama.
Ainetest saab seen peremeestaimelt vist eelkõige suhkruid ja süsinikku, vastutasuks soodustab juurtele kinnituv seenemütseel pinnasest vee ja taimele vajalike, mullast raskemini kättesaadavate toitainete omastamist (Wiki).

Autoklaav või korralik survekeedupott on seenekasvatusega tegeledes tõesti vajalik. Viljapurgi keetmisest normaalrõhul jääb sterilisatsiooniks väheks. Seniks, kuni sterilisatsioonivahendid puuduvad, võib eelsteriliseeritud viljapurgid tellida e-poest. Pikemas perspektiivis tasub muidugi isiklikud vahendid hankida.
Keetmisega saab hakkama, kui valmistada substraat pruuni riisi jahust ja vermikuliidist, aga ma pole kindel, kas seesugustel kakkudel, nagu neid nimetatakse, kuuseriisika mütseel ka kasvama läheb. Ja isegi kui kuidagi kasvab, siis viljakehade moodustumine on omaette küsimus. Steriliseeritud teravili on igal juhul kindlam meetod seenekultuuri edasi kandmiseks.


cron