Kuningserviku kasvatamine substaadil

Puitlaastul, põhupakkidel või -briketil, segusubstraadil kasvatamine
seenesiil
Postitusi: 2
Liitunud: 23 Mär 2016, 21:12

Kuningserviku kasvatamine substaadil

PostitusPostitas seenesiil » 25 Mär 2016, 17:12

Tere kõigile !

Palun tarkade nõuandeid substaadi teemal, mis oleks sobilik just kuningservikule.
Kirjandusest on lugeda igasugu variante ja kas on õige, et kuningseriviku kasvatamine on tiba teistmoodi.

Minu ponnistused antud valdkonnas on järgmised: Poest sai muretsetud paar kuningservikut, sealt võetud seenetükid ja pandud agari/kartuli/glükoosi tardsöötmele kasvama, mõned purgid kasvasid ilusasti udu täis , osad läksid muidugi ajataha ka...

Järgmine etapp polnud ka mingi tuumafüüsika, udu ronis edukalt edasi nii nisu kui ka rukkiteradel. Tegin seda teramütseeli edasi ka kilekottidesse, mis nüüd külmkapi pinnast suure osa enda alla võtavad.

13.02.2016 tegin esimese katsetuse lepa saepuruga (enne leotasin 70 kraadises vees mitu tundi, siis nõrutasin) juurde jahvatasin linaseemneid ja lisasin veel poest ostetud nisulkiisid, 4 portsu tegin 12 mikronilistesse kilekottidesse ja filtriks vatipadjake. Igatahes kui nüüd tagantjärgi mõtlen, siis lausa silmaga oli näha, kuidas mütseel selles keskkonnas hävis. Hiljem torkisin kotid suure steriliseeritud nõelaga augulisteks, ka see ei parandanud asja... Kasvutingimustest veel---- need kotid olid mul kütteruumis pimedas , kus on enamjaolt temperatuur 22-24 kraadi.

Tulemus oli siis selline, et täielikult kasvas ühe kuuga läbi ainult üks kott, kus oli kõige vähem saepuru ja mis oli kõige kuivem, see on mul hetkel ka kodusesse kasvuhoonesse asetatud ja proovime seal õiget kliimat paika saada , teised saepurukotid kasvsid vaid ülevalt paari sentimeetri jagu läbi ja said juba komposti viidud .
Mõne aja pärast tegin uuesti sama meetodiga, kuid 6 mikronilistesse kilekottidesse 2 portsu ja lisasin ka kipsi ja kriiti. Visuaalsel vaatlusel tundub seis sama, mütseel ei tunne ennast selles keskkonnas hästi ja ei taha kasvada.

Mul ei ole autoklaavi, kas on oluline, et saepuru oleks enne autoklaavitud ja need teised lisandid ka ? Kas mul sellepärast ebaõnnestub. Samuti nägin ühte videot, kus kuningserviku mütseeliga läbikasvanud kilekott lõigati pealt lahti ja steriliseeritud vaibanoaga lõigati substaadi sisse u 1,5 X 1,5 cm suurune auk ja kallati sinna sisse vett ja siis oli kaader kuidas kuningservikud kui võluväel kasvama hakkasid, kas see võib tõsi olla, kas ma pean oma kodusesse kasvuhoonesse tõstetud esimese õnnetu kilekotiga ka nii tegama või ei maksa kõike tõsiselt võtta, mida neti avarustes näidatakse ?

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Kuningserviku kasvatamine substaadil

PostitusPostitas labor » 03 Apr 2016, 19:43

Teretulemast foorumisse!

Tundub, et kui kotis kasvab läbi ainult ülemine, filtrile lähemal asuv substraadikiht, on probleem tõenäoliselt väheses gaasivahetuses. Vahetult filtri all on gaasivahetus piisav, kuid madalamal substraadisegus kasvab süsinikdioksiidi hulk nii kõrgeks, et kasv aeglustub.
Olen vahest harva mõne purgiga sama täheldanud, abi on olnud sellest, kui mütseel uuesti segamini raputada ja jälgida, et gaasivahetus ei oleks takistatud. Küpsetuskotis muidugi natuke keerulisem toimetada, need kipuvad väga kergelt purunema. Katsetasin mõned korrad ja veendusin, et probleemivabaks kasvatuseks on kindlasti spetsiaalseid kasvatuskotte tarvis. Neil on integreeritud filtrid mis võimaldavad ühtlasemat gaasivahetust.
Saco2_kasvatuskotid.jpg

Tellin neid võimalusel e-poodi ka.

Mis autoklaavimisse puutub, siis see ei ole kasvatusaluse puhul tingimata vajalik. Suurem steriilsus tõstab ka kontaminatsiooniriski. Siiski, kui on võimalik steriliseeritud substraadiga toimetada puhtalt, tasub võimalusel sterilisieerida.

Mycelia pakutavatele kuningserviku tüvedele on paljude kasvatajate tagasisidest koostatud kasvatusjuhised:
http://www.mycelia.be/en/strain-list/m-2600-pleurotus-eryngii
http://www.mycelia.be/en/strain-list/m-2603-pleurotus-eryngii
Ehk saab sealt katsetamiseks ideid.

Substraadipaki niisutamine sinna lõigatud augu kaudu võib tõesti häid tulemusi anda, kui on võimalik tagada, et selle käigus kontaminante edasi ei kanta.

seenesiil
Postitusi: 2
Liitunud: 23 Mär 2016, 21:12

Re: Kuningserviku kasvatamine substaadil

PostitusPostitas seenesiil » 15 Apr 2016, 21:56

Suur tänu vastuse eest.

Täpselt nii oligi, substaat oli liiga märg, kui muretsesin spetsiaalse koti siis kasvas kott ilusti läbi kahe nädalaga ja samuti lasin saepurul kauem õhu käes seista peale leotamist.
Selle koti, mis ainukesena läbi kasvas esimesest laarist (13,02,2016) viskasin puukuuri .
Mõne aja pärast tõstsin mõlemad kotid minikasvuhoonesse ja üllatus-üllatus 11.04.2016 enne tööleminekut ei tahtnud minu unised silmad õnne uskuda... esimesse kotti olid tekkinud mikroskoopilised seenemügarad, mis iga päevaga jõudsalt edasi paisuvad. Kas võib nii olla, et see kott tegi oma külmaperioodi läbi puukuuris just täpselt sellel temperatuuril, mida nö jumal juhatas ?
Tabelist ei saa ma hästi aru, et kui on see periood, et läbikasvanud substaadikott peab olema tingimustes alla 18 kraadi, siis kas peab olema pime ? ja kui pikk peab see periood olema ?
Pilt Pilt Pilt


cron