Küpsetuskottide kasutamisel peaks arvestama, et kui sinna sisse auk torgata, siis ei tohi kotti enam raputada, isegi tõstmisel tuleb olla väga ettevaatlik, sest materjal on ülimalt rebenemisaldis.
Isegi kui kott on täiesti terve, aga autoklaavist läbi käinud, tuleb teda suure ettevaatlikkusega käsitleda.
Seepärast ma veidi kahtlengi laastu steriliseerimise mõistlikkuses.
Kui kasutusel oleks spetsiaalne seenekasvatuskott, siis poleks probleemi - steriliseerid laastu sealsamas kotis, kallad teramütseeli sinna otsa ja siis mudid kotti sõrmede vahel nii, et mütseel laastuga ilusti seguneks. Vot just see mudimise osa valmistab küpsetuskoti kasutamisel raskusi... Mul nimelt õnnestus paar kotti alguses puruks teha, siis sain aru, et nad on ikka liiga õrnad, et koti sees kasvusubstraati segada. Edaspidi hakkasingi laastu substraadiga vaheliti kotti tõstma.
Kui laastu keetmise asemel kindlasti steriliseerida tahad, tõsta laast autoklaavi suuremates klaaspurkides, millel on kaane asemel peal ainult fooliumkate. Peale sterilisatsiooni kallad laastu purkidest kotti edasi. Kott ise on pakendist võttes piisavalt puhas, et ei vaja eelnevat steriliseerimist.
Kogu seda ümberkallamist tee muidugi eelnevalt puhastatud pindade läheduses, nagu sa plaanisidki.
Võid ka meisterdada endale odava nn. still-air-box' i.
Selleks osta Jyskist vms. suur (50l) läbipaistev plastikkast ja lõika ühe külje sisse käte jaoks avad.
Siis selle kasti sees saad toimetada. Kasti sisu tuleb samuti eelnevalt desinfitseerida. Seda on mugav teha nt. pihustipudeliga, mille leiad marketi lilleletist.
PS. ka see plastik puruneb lõikamisel äärmiselt kergesti. Pool kasti külge võib korraga mõraneda. Käeauke lõika väga ettevaatlikult.
Mida sa pindade desinfitseerimiseks plaanid kasutada? Bleach e. valgendi on väga tõhus vahend, aga mina isiklikult seda kasutada ei soovita. Mürgised aurud tapavad tervist, jubedalt haiseb ka.
Lugesin kunagi jänkide foorumist: "I have a contamination problem so I'm gonna bleach-bomb my house" !
Ise sellises majas küll enam elada ei sooviks.. Amatöörkasvatajad kasutavad valgendit ikka liitrite kaupa.
Alternatiivina võib desinfitseerimiseks kasutada ~85% ' ni (peab täpsustama) lahjendatud isopropanooli. Haihtub kiirelt, ei jäta pinnale jälgi. Lahjendatud solutio pidi pindu paremini desinfitseerima, kui 99% isoprop. Pääseb rakukestast paremini läbi vms.. mingi loogika seal oli.
Isopropanooli leiad 1l või 5l kanistris
küünestuudiost. Sealtsamast saad ka latekskindaid ja näomaske. Kogemusest olen hakanud laboritoimingutel kaitseprille kandma. Ka 1 piisk puhastusvahendit silmas on liiga kibe.
Nii Shiitake kui serviku jaoks võid kasutada lepapuu laastu.
Rukkiterade omavaheliseks eraldamiseks raputatakse purki. Väga tõhus kodune meetod on kasutada selleks jalgratast - löö mütseelipurki küljega paar korda vastu täis pumbatud jalgratta kummi.
Ise lõikasin omale 6cm paksusest kummilehest ühe 6cm riba - toimib sama hästi.
Lähene loominguliselt, aga nii, et purk terveks jääb.
Ideaalis tuleks mütseel segi raputada päev-paar enne substraadile edasi kandmist, siis on niidistikul aega raputamisest toibuda.
Praktiseerin vahetevahel sellist enda leiutatud tehnikat:
raputan mütseeli purgis segamini, ootan kuni mütseel uuesti toibub ja terad hakkavad jälle kokku kasvama. Siis raputan uuesti, siis ootan jälle mõne päeva, siis raputan jälle. Iga raputamise vahepeale jääb järjest vähem aega, mütseel taastub raputamisest aina kiiremini. Nimetan seda mütseeli "treenimiseks" enne inokulatsiooni.
Kui sel viisil teenitud mütseel lõpuks substraadile jõuab, algab mütseeli kasv suure kiirusega, kiiremini, kui üks kord segi raputatud mütseel kasvama läheks.
Teramütseeli raputades on oluline jälgida, et terad ei puruneks liialt. Selleks tuleb raputamine ette võtta enne, kui mütseel teradega tihedalt kokku kasvab. Õige ajastus on raputamise puhul väga oluline.
Kui mütseel on raputamiseks liialt kokku kasvanud (seda peab muidugi ise aru saama, kogemus õpetab), võid ka käe purki pista ja sõrmedega tüki murda ning seda siis sõrmede vahel purustades substraadile kanda.
Kui käsi purgi kaelast sisse ei mahu, sõrmed mütseelini ei ulatu, kasuta desinfitseeritud lusikat vms.
Edu!