Shiitake kasvatamine substraadil

Puitlaastul, põhupakkidel või -briketil, segusubstraadil kasvatamine
feliks85
Postitusi: 13
Liitunud: 12 Veebr 2015, 14:21

Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas feliks85 » 12 Veebr 2015, 14:36

Tere kõigile.
Pole kunagi ühtegi teemat alustanud verivärskes foorumis. Mõnus tunne kohe teha esimene postitus.
Aga räägime asjast nüüd:
Tahaks proovida kasvatada Shiitakese seent,aga siiamaani olen ainult lugenud ja videosid vaadanud ja reaalset praktikat pole.
Kasvatamine peaks toimuma nö "kilekotis"
Siit ka küsimused:
Millist substraati kasutada?
Kust saada eoseid/spoore või lausa valmis niidistikuga nakatatud substraati?
Kas ja kuidas tuleb stereliseerida substraati plastik kotis?
Kuidas nakatada substraati eostega peale stereliseerimist ilma et mõni mittesoovitud seen ligi pääseks?
Tänan ette:
Feliks

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas labor » 13 Veebr 2015, 02:19

Teretulemast foorumisse Feliks.

Kilekotis kasvatamise all pead ilmselt silmas midagi seesugust ?

Shiitake_kotis_laastul.JPG


Pildil on Shiitake mütseel kasvamas lepapuulaastul. Kotina on kasutusel termoplastikust küpsetuskott, mida kannatab koos kasvusubstraadiga kuumutada. Spetsiaalsed seenekasvatuseks mõeldud kotid on üpris kallid, toiduküpsetuskott on hobikasvatajale odavaks alternatiiviks. Spetsiaalkottidel on muidugi omad eelised - neil on integreeritud mikrofilter ning kotid on paksemast polüpropüleenist, seetõttu tugevamad ja vastupidavamad. Kuigi küpsetuskott talub 200C kuumust, muutub ta peale kuumutamist üpris rabedaks ning vajab seetõttu ettevaatlikku käsitlemist, muidu on rebendid kerged tekkima. Spetsiaalkotiga seda muret ei ole.
Fotol nähtaval kotil on õhufiltrina kasutatud kokku rullitud kosmeetilist vatipadjakest. Olen niimoodi mõned kotid kasvatanud, tundub, et see meetod toimib.

Substraadiks võid kasutada laastu või laastu-põhu segu vahekorras 80% laastu 20% põhku/tükeldatud heina/viljateri...
Mina olen kasvatanud puhtalt laastu peal, selline laastukorv andis esimese kasvulaine saagiks üle poole kilo maitsvaid seeni. Tükeldatud heina segamine laastuga peaks tõstma viljakehade arvukust. Isiklik kogemus mul selles osas küll puudub, aga tasub katsetada.

Substraadi steriliseerimiseks vajad survekeedupotti. Selle leiad Amazoni tootevalikust. Jälle üpris kulukas ost, kui igapäevaselt kasutust ei leia. Lihtsam meetod on laastu lihtsalt keeta ning peale keetmist ja nõrutamist kotti valada. Puidul ei hakka hallitusseened nii kergesti arenema, kui näiteks heinal, seega piisab laastu substraadina kasutades ka keetmisest. Pakun, et 20-30 minutilisest keeduajast on küll.
Keetes muutub laast happelisemaks, mis Shiitakele väga meeldib. See seen kannatab isegi pH 3.0 happelist keskkonda. Optimaalne oleks substraadi pH tase ~4 ligi saada. Mütseeli kasvades muutub kasvualus happelisemaks. Kui alguses on substraadi pH 4.0, siis peale koloniseerumist võib see olla nt. 3.5.
pH kontrollimiseks enne mütseeliga nakatamist mõõda laastu keeduvett.

Laastu nakatad teramütseeli, mitte seeneeostega.
Kui laast keedetud ja üleliigsest veest nõrutatud ning jahutatud!, siis tõstad kotti veidike laastu, raputad teramütseeli vahele, lisad jälle laastu, siis jälle mütseeli jne.
See protseduur ei vaja kõrget steriilsust, kuigi piiritusega desinfitseeritud kummikindad ja filtermask tulevad mütseeli käideldes kasuks. Korralikult läbi kasvanud teramütseel on siiski üpris kontaminatsioonikindel.

Postitasin eestikeelsete materjalide all lingi Shiitake kasvusubstraadi steriliseerimisvõimalustest. Mikrolaineahi annab samuti tulemusi.

Teramütseeli võin kasvatada/valmistada, kui soovi on võta alkeemialabori veebist kontaktivormi kaudu ühendust.

Reigo

feliks85
Postitusi: 13
Liitunud: 12 Veebr 2015, 14:21

Re: Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas feliks85 » 13 Veebr 2015, 14:33

Suured tänud sisuka vastuse eest Reigo!

Tekkis veel paar küsimust.
Õnneks on minul 20 l survekeedupott olemas ja prooviks seda meetodit esialgu.
Kui nüüd kasutada saepuru ja näiteks nisuteri siis steriliseerimise käigus sureksid kõik kasulikud kiudained mida leidub nisus.Kas see ei mõjutaks kuidagi saagi rohkust?
Substraati mütseeliga viljastades pean ma kotti avama ja sellega kaasneb oht nakatada sisu hallitusega?
Kas on mõeldav kasutada vedelal kujul spooride segu ja süstalt? Lihtsalt süstida vedelik läbi koti substraati ja näiteks kleepida kinni auk steriilise apteegi "teipplaastriga"
Võibolla on kilekoti asemel oleks mõistlik kasutada midagi vastupidavamat ,näiteks nagu plast miniämber või salati karp mida leidub pakendikeskuses?

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas labor » 13 Veebr 2015, 16:58

Kiudainesisalduse pärast pole mõtet muretseda, mütseeli kasvu seisukohalt on see väheoluline ning saagikust ei mõjuta.
Kui kasutad substraadina laastu ja viljaterade segu, siis tekib tõesti vajadus steriilse töökeskkonna järele, sest steriliseeritud viljatera on hallitusseene spoorile heaks kasvulavaks. Seetõttu soovitangi kasutada laastu. Heinaga on sama lugu, steriliseeritud heina tuleb käidelda steriilsetes tingimustes, muidu on hallitus kiire kasvama. Pastöriseeritud hein on kontaminatsioonikindlam, kuid puhtus on siingi oluline.

Kui kasutad küpsetuskotti, siis on lihtsam ikkagi kott eraldi täita. Treamütseeli on kotitäie substraadiga raske segada, parem on neid kordamööda kotti kallata.

Spoorivedelikku pole mõtet otse substraadile kanda, sest suure tõenäosusega ei jõua spoorid nii kiiresti areneda, et hallitusest ette jõuda. Spoorid tuleks kanda toitainerikkale agarsöötmele või steriliseeritud viljale, kus nad kiiresti arenema hakkavad.

Substraadi nakatamiseks võib siiski kasutada näiteks vedelkultuuri. Seal on seeneniidistik juba kasvufaasis ja hakkab substraadile sattudes kiirelt edasi kasvama. Siiski... teramütseeliga laastude nakatamisel on see eelis, et mütseel saab viljateradest kasvuks vajalikku energiat. Kui kanda mütseel näiteks vedelal kujul otse laastule, kulub substraadi koloniseerumiseks ja mütseeliga läbi kasvamiseks oluliselt pikem aeg.

Koti asemel võib kasutada ka salatikarpi või ämbrit vms, kuid siis peaks olema võimalus ka näiteks põhja alla mõned õhuavad torgata. See vajadus oleneb muidugi kasutatava nõu suurusest. Õhuavad võib katta sellise plaastriga.
Ka ülaltoodud fotol paistab üks liitrine Shiitake mütseeliga salatikarp, mille prooviks valmistasin.

feliks85
Postitusi: 13
Liitunud: 12 Veebr 2015, 14:21

Re: Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas feliks85 » 03 Mär 2015, 10:08

Tänan Laborit Mütseeli ja info eest.
Nüüd on asi nii kaugel,et võiks protsessi käivatada. Kuna tahaks esimesel korral maksimaalset tulemust siis küsin uuesti üle mis järjekorras protsessid käivad.
Olemas on lepalaast mida kasutatakase suitsutamiseks, 40 l autoklaav,küpsetuskotid,meditsiiniline plaaster,purk Shiitakese ja Kuldserviku mütseeli ja suures koguses positiivset meeleolu.
Kirjeldan protsessid läbi nii nagu olen sellest siiamaani aru saanud ja ehk kallid foorumi külastajad parandavad mind kui eelpool kirjutatus on miskit valesti.
1) Leotan lepalaastud puhtas vees 24 h
2 ) Täidan ettevaatlikult küpsetus kotid niiskete lepalaastudega.
3 ) Sulgen koti täielikult teibiga.
4 ) Torkan mõningad augud koti sisse ja kleebin meditsiinilise plaastriga augud kinni.(õhuaugud)
5 ) Täidan autoklaavi põhja veega panen sinna puidust/metallist resti põhja ja asetan kotid substraadiga autoklaavi üksteise peale.
6 ) Teen autoklaavile tule alla ja jälgin manomeetrit, kui rõhk tõuseb 1-2 atmosfäärini tõstan autoklaavi tulelt maha ja lasen täielikult jahtuda.
7 ) Valmistan ette töökeskonna kus hakkab toimuma substraadi mütseeliga nakatamine. Kasutan selleks dushiruumi,eelnevalt pestes seinad põrandad antiseptikumiga et tappa viimasedki bakterid.
8 ) Võtan ükshaaval küpsetuskotid substraadiga autoklaavist välja ja valan ettevaatlikult osa teramütseelist substraadi kotti läbi ava mis oli eelnevalt kinni teibitud.Peale seda sulgen ava uue teibiga ja kergelt loksutan läbi substraadi koti müütseeli ühtlaseks segunemiseks.
9 ) Läbi nakatatud lepalaastu kotid paigaldan pimedasse kohta kus on temperatuud pisut üle 20 C.

Kuidas oleks kõige parem purustada väiksemateks tükkideks purgis olevat teramütseeli?
Kas on võimalik kasutada samat lepalaastu substraati nii Shiitakese kui Kuldserviku puhul?

feliks85
Postitusi: 13
Liitunud: 12 Veebr 2015, 14:21

Re: Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas feliks85 » 03 Mär 2015, 10:16

Jäi kripeldama see õhuaukude osa.Prooviks ikka nii nagu Reigo eelpool mainist.
Targem oleks täiesti suletud kott ilma igasugu aukudeta panna autoklaavi ja hiljem peale mütseeliga nakatamist asetada kotti meditsiiniline vatt ja sulgeda koti ava nö poolepeale nipukaga mis on küpsetus kottidega kaasas ?

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas labor » 04 Mär 2015, 02:04

Küpsetuskottide kasutamisel peaks arvestama, et kui sinna sisse auk torgata, siis ei tohi kotti enam raputada, isegi tõstmisel tuleb olla väga ettevaatlik, sest materjal on ülimalt rebenemisaldis.
Isegi kui kott on täiesti terve, aga autoklaavist läbi käinud, tuleb teda suure ettevaatlikkusega käsitleda.

Seepärast ma veidi kahtlengi laastu steriliseerimise mõistlikkuses.
Kui kasutusel oleks spetsiaalne seenekasvatuskott, siis poleks probleemi - steriliseerid laastu sealsamas kotis, kallad teramütseeli sinna otsa ja siis mudid kotti sõrmede vahel nii, et mütseel laastuga ilusti seguneks. Vot just see mudimise osa valmistab küpsetuskoti kasutamisel raskusi... Mul nimelt õnnestus paar kotti alguses puruks teha, siis sain aru, et nad on ikka liiga õrnad, et koti sees kasvusubstraati segada. Edaspidi hakkasingi laastu substraadiga vaheliti kotti tõstma.

Kui laastu keetmise asemel kindlasti steriliseerida tahad, tõsta laast autoklaavi suuremates klaaspurkides, millel on kaane asemel peal ainult fooliumkate. Peale sterilisatsiooni kallad laastu purkidest kotti edasi. Kott ise on pakendist võttes piisavalt puhas, et ei vaja eelnevat steriliseerimist.

Kogu seda ümberkallamist tee muidugi eelnevalt puhastatud pindade läheduses, nagu sa plaanisidki.
Võid ka meisterdada endale odava nn. still-air-box' i.
Selleks osta Jyskist vms. suur (50l) läbipaistev plastikkast ja lõika ühe külje sisse käte jaoks avad.
Siis selle kasti sees saad toimetada. Kasti sisu tuleb samuti eelnevalt desinfitseerida. Seda on mugav teha nt. pihustipudeliga, mille leiad marketi lilleletist.

PS. ka see plastik puruneb lõikamisel äärmiselt kergesti. Pool kasti külge võib korraga mõraneda. Käeauke lõika väga ettevaatlikult.

Mida sa pindade desinfitseerimiseks plaanid kasutada? Bleach e. valgendi on väga tõhus vahend, aga mina isiklikult seda kasutada ei soovita. Mürgised aurud tapavad tervist, jubedalt haiseb ka.
Lugesin kunagi jänkide foorumist: "I have a contamination problem so I'm gonna bleach-bomb my house" ! :shock:

Ise sellises majas küll enam elada ei sooviks.. Amatöörkasvatajad kasutavad valgendit ikka liitrite kaupa.
Alternatiivina võib desinfitseerimiseks kasutada ~85% ' ni (peab täpsustama) lahjendatud isopropanooli. Haihtub kiirelt, ei jäta pinnale jälgi. Lahjendatud solutio pidi pindu paremini desinfitseerima, kui 99% isoprop. Pääseb rakukestast paremini läbi vms.. mingi loogika seal oli.
Isopropanooli leiad 1l või 5l kanistris küünestuudiost. Sealtsamast saad ka latekskindaid ja näomaske. Kogemusest olen hakanud laboritoimingutel kaitseprille kandma. Ka 1 piisk puhastusvahendit silmas on liiga kibe.

Nii Shiitake kui serviku jaoks võid kasutada lepapuu laastu.
Rukkiterade omavaheliseks eraldamiseks raputatakse purki. Väga tõhus kodune meetod on kasutada selleks jalgratast - löö mütseelipurki küljega paar korda vastu täis pumbatud jalgratta kummi.
Ise lõikasin omale 6cm paksusest kummilehest ühe 6cm riba - toimib sama hästi.
Lähene loominguliselt, aga nii, et purk terveks jääb.

Ideaalis tuleks mütseel segi raputada päev-paar enne substraadile edasi kandmist, siis on niidistikul aega raputamisest toibuda.

Praktiseerin vahetevahel sellist enda leiutatud tehnikat:
raputan mütseeli purgis segamini, ootan kuni mütseel uuesti toibub ja terad hakkavad jälle kokku kasvama. Siis raputan uuesti, siis ootan jälle mõne päeva, siis raputan jälle. Iga raputamise vahepeale jääb järjest vähem aega, mütseel taastub raputamisest aina kiiremini. Nimetan seda mütseeli "treenimiseks" enne inokulatsiooni.
Kui sel viisil teenitud mütseel lõpuks substraadile jõuab, algab mütseeli kasv suure kiirusega, kiiremini, kui üks kord segi raputatud mütseel kasvama läheks.
Teramütseeli raputades on oluline jälgida, et terad ei puruneks liialt. Selleks tuleb raputamine ette võtta enne, kui mütseel teradega tihedalt kokku kasvab. Õige ajastus on raputamise puhul väga oluline.

Kui mütseel on raputamiseks liialt kokku kasvanud (seda peab muidugi ise aru saama, kogemus õpetab), võid ka käe purki pista ja sõrmedega tüki murda ning seda siis sõrmede vahel purustades substraadile kanda.
Kui käsi purgi kaelast sisse ei mahu, sõrmed mütseelini ei ulatu, kasuta desinfitseeritud lusikat vms.

Edu!

feliks85
Postitusi: 13
Liitunud: 12 Veebr 2015, 14:21

Re: Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas feliks85 » 04 Mär 2015, 08:38

Tänud vastuse eest!
Otsustasin esimese satsiga ka mütseeli juurde teha.
Olemas on mahepoest ostetud rukkiterad. Loodan et need ajavad asja ära.Küsimus tekkis nende leotamises.
Kaua tuleks neid vees hoida enne kui purki panen (võibolla hoopis keeta ? ) Ja mis kujul ma need purgid peaks autoklaavi panema ( kaas peale, foolium? )
Kuidas peaks toimima rukkiterade nakatamine mütseeliga? Samamoodi raputan veidike ühest purgist teise ja sulgen kaane,teen mõned õhuagud ja panen plaastri peale? Või targem on kasutada esimestest seentest vedelkultuuri ja süstida see läbi kaane olevate aukude stereliseeritud rukkiteradega täidetud purki?

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas labor » 04 Mär 2015, 11:05

Mahepoe rukis ongi õige.
Kui kasvatada söögiseeni, siis peab iga substraadikomponent olema looduspuhas.

Rukis tuleb loputada, 12-24h leotada, paar minutit keeta, seejärel nõrutada/lasta taheneda, tõsta purkidesse.

Vaata järgmised videoklipid läbi, sealt saab enam-vähem aimu, mis järjekorras tegutseda.



Mütseeli edasi kandmine viljalt viljale:




Purgikaaned valmistan ette nii:

Torkan naaskliga kaane sisse augud
Purgikaane_augustamine_1_800x533.JPG


Kleebin peale jupi meditsiinilist plaastrit:
PS. Mefix plaastrit võib kindluse mõttes kleepida 2 kihti, ühest kihist siiki tavaliselt piisab.
Purgikaane_augustamine_2_800x533.JPG


Peale seda asetad kaane purgile. Kui plaanid peale sterilisatsiooni kaant veel eemaldada (viljalt-viljale ülekanne), siis ära kaant kõvasti kinni keeragi. Kui inokuleerid vilja nt. spoorisüstlast läbi fitri, võid kaane tugevamalt fikseerida.
Purgikaane_augustamine_3_800x533.JPG


Kaane peale foolium, et autoklaavis tekkiv kondensaat fitreid märjaks ei tilguks.
Purgikaane_augustamine_4_800x533.JPG


Foliumi võid koloniseerumise ajaks kaanele peale jätta, see hoiab kontaminante otse filtrile langemast. Siis piisab kindlasti ühest kihist teibist. Jälgi ainult, et filter fooliumi külge kinni ei kleepuks, muidu on gaasivahetus takistatud. Kontrolliks tuleb fooliummütsi kaane peal veidi keerata. Proovi tegutseda nii, et fooliumi servi peale sterilisatsiooni enam üles ei peaks voltima.

vatijope
Postitusi: 8
Liitunud: 14 Dets 2014, 15:48

Re: Shiitake kasvatamine substraadil

PostitusPostitas vatijope » 05 Mär 2015, 20:07

Olles kasvatanud nii mõnedki rohelised seenekotid, võin öelda, et steriliseerimist pole võimalik üle tähtsustada.
Eelnevast jäi silma üks kitsaskoht, mis võib tuua kaasa soovimatu nakatumise - saavutades autoklaavis vajaliku rõhu, ei tohiks teda kindlasti kohe tulelt võtta, laast on hea soojusisolaator ning koti keskosa temperatuur ei tõuse sugugi soovitud kõrgusele.
Olen proovinud laastukotte autoklaavida, mikrolainetega küpsetada nii vesinikülihapendiga kui ilma. Aga parima tulemuse sain hoopis küpsetuskottidega tavalises praeahjus, unustades nad sinna päevaks u 120 kraadi juures.
Ruumi pindade pesu on hea, aga hallituseos, kui teda on ruumides ja reeglina on, lendab ka õhus ringi. Õhus sisalduvate eostega võitlemiseks sobib hästi UV-C lamp. Aga enne tuleb kindlasti endale selgeks teha sellega kaasnevad ohud ning ise lambi all mitte "päevitada".


cron