Isetehtud seenepakud, mis edasi?

Puidusaproobsete seente kasvatamine puupakkudel, kändudel
seenemikk
Postitusi: 11
Liitunud: 31 Mai 2015, 10:28

Isetehtud seenepakud, mis edasi?

PostitusPostitas seenemikk » 04 Sept 2015, 16:19

Niisiis, kuna poepakud (vt teine teema) olid kevadel nagu nad olid, siis otsustasin proovida ka tüüblitega nakatamist. Austerserviku mütseeli tüüblitel sain siitsamast :)
Kuna leppa vms metsapuud polnud kusagilt käepärast võtta (oli 100km kaugusel sugulase metsas), vargile ka ei tahtnud minna, siis istutasin tüüblid.....ploomipakkudesse. See oli vana ja oli vaja lähedalasuvast aiast nii ehk naa maha võtta.
Vastavalt jällegi siitsamast leitud juhendile said vajalikud protseduurid tehtud, kilesse ja garaažiriiulisse kasvama.
Tänase päeva seisuga paistavad olevat kõik kenasti idanenud, seeneniidistik ronib rõõmsalt kile all ringi.
Mis oleks nüüd mõistlik edasi teha?
Sel aastal maha istutada?
Jätta nii nagu on, kiles ja külma ja kuiva garaaži riiulis kevadet ootama?
Mingi kolmas variant?

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Isetehtud seenepakud, mis edasi?

PostitusPostitas labor » 07 Sept 2015, 15:46

Rõõm kuulda, et nakatamine õnnestus ja pakud koloniseeruvad.
Kilet kasutades tasub jälgida, et õhutusavasid oleks piisavalt. Kile-meetodit soovitab Jolanda Englbrecht oma raamatus "Seente kasvatamine kodus ja aias". Kile all tekkida võiv kondensaat puutub pakuga otse kokku, kotti pakituna jääb väike õhupuhver vahele. Olen ka ise pakke kiletanud, kuid tasub katsetada ka koti-meetodit. See annab kindlasti samuti head tulemust, kusjuures arvan, et hallituse tekkimise risk on koti puhul isegi väiksem.

Mis edasi teha... kui võimalust ja kannatust jätkub, võib pakke üle talve garaažis vms. hoida ning kevadel maasse kaevata. Juhul, kui pakk on peenem ja juba piisavalt läbi kasvanud, ei tohiks ka sel sügisel maasse kaevamine mütseelile liiga teha. Ülalmainitud raamat väidab, et mütseel puupakus muutub külmakindlaks peale 8-nädalast läbikasvamist vähemalt +15C temperatuuril.
Reaalsuses sõltub läbikasvamise aeg (ja tulenevalt ka külmakindluse teke) paku mõõtmetest, nakatuskollete tihedusest, keskkonnatingimustest ja veel mitmetest teguritest, seega tasub mütseeli kasvu jälgida ja tegutseda vastavalt vajadusele.

seenemikk
Postitusi: 11
Liitunud: 31 Mai 2015, 10:28

Re: Isetehtud seenepakud, mis edasi?

PostitusPostitas seenemikk » 07 Sept 2015, 19:03

Tegelikult on ka kolmas võimalus.
Tuua talveks tuppa?

Arvata võib, et sel aastal niikuinii need pakud saaki ei anna, las siis parem idanevad kevadeni soojas ja kevadel kui maa jälle pehme, siis mulda. Või keerab see "bioloogilise kella" sassi ja nö talveune(puhkuse) puudumine maksab hiljem kätte? Ehk siis ei ole hea mõte?

Üldiselt see "läbikasvamine" väljaspoolt väga ei paista. Tüübli ümbrused on enam või vähem niidistikuga kaetud, mõnel pakul on otsas puidu ja koore vahelt natuke näha, mõnel otsa peal kah täpid....

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Isetehtud seenepakud, mis edasi?

PostitusPostitas labor » 07 Sept 2015, 23:06

Jah, miks mitte tuppa.
+20- +22 C temp on mütseeli kasvuks hästi sobiv. Kui pakk detsembrikuuks läbi kasvab, siis tõsta ta paaril päeval järjest külma kätte, nii saad jõuluks värske seenesaagi :) Paku võib ka toas otsa pidi suuremasse lillepotti "istutada". Mulla kastmine hoiab pakku niiskena. Võimalik, et viljumistsükli sees on tarvis seenepakku aeg-ajalt piserdada, või veelparem - meisterdada talle peale niiskuskuppel, sest tubase õhu niiskustase eriti veel talvisel kütteperioodil seente kasvu ei soodusta.

Paku otstele ilmuv mütseel annab kinnitust edukast nakatusest. Kui kaua kulus aega, kuni mütseel otstes nähtavale ilmus ja kui jäme on pakk? Viljumisvalmiduseni kasvamine võtab kindlasti veel aega, usun, et kannatab varakevadeni toas hoida küll.

PS. kindlasti tasub vahet teha mütseelil, mis on paku otsast välja kasvamas ja mütseelil, mis on mööda paku välispinda kile all osani või osast üle kasvanud. Viimane ei ole paku läbi kasvamise indikaatorina arvestatav.

seenemikk
Postitusi: 11
Liitunud: 31 Mai 2015, 10:28

Re: Isetehtud seenepakud, mis edasi?

PostitusPostitas seenemikk » 08 Sept 2015, 20:42

Ma ei oska täpselt öelda, kunas see mütseel paku otsa ilmus. Nakatasin juuni alguses ja panin ära, nüüd hakkasin vaatama mis saanud on :D
Nakatatud pakk näeb siis välja selline:
Pilt Pilt

Lähemalt uurides:

Pilt

Kõik pakud levitavad meeldivat seenelõhna. Hallituse järgi ei haisenud.

Otsustasin, et 2tk istutan maha (vasakul on need 2 poepakku, kevadel maha pistetud):
Pilt

ja ühe pistsin potti, meisterdasin traadist ja pakkekilest "niiskuskupli" peale:
Pilt
Muld sai vana kompostikasti põhjast ja põhja alt, peaks kõikvõimalikku sobivat orgaanikat sisaldama, isegi vihmaussid tulid tuppa nüüd elama. Loodame, et liiga rammus ei ole.

2 tükki on veel :D Saab ühe talveks tuppa ja teise külma garaaži jätta ja kevadel siis maasse pista ja vaadata mis juhtub.

Mismoodi detsembris selle "lillepoti" välja peaks tõstma? Hommikul õue ja õhtul tuppa või paar-kolm ööpäeva päeva järjest õues ja siis tuppa?

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Isetehtud seenepakud, mis edasi?

PostitusPostitas labor » 10 Sept 2015, 16:20

Fotode järgi tundub puit üpris pehkinud olevat. Mütseel sinna sisse vist väga isukalt ei roni.. aga mine sa tea.. Kas lähemalt pildistatud fotol ei paista servas mitte hallitus? Võibolla foto moonutab ja silmaga vaadates on kõik korras.
Lillepoti koos pakuga saab paariks ööpäevaks (järjest) külmemasse ruumi tõsta, pärast tuppa tagasi. See peaks viljumist aktiveerima küll. Külmumist tuleb seejuures vältida, temp peaks kindlasti olema nullist kõrgem.

seenemikk
Postitusi: 11
Liitunud: 31 Mai 2015, 10:28

Re: Isetehtud seenepakud, mis edasi?

PostitusPostitas seenemikk » 10 Sept 2015, 18:19

Ei ole pehkinud midagi, täitsa kasvav ja kobe puu oli. Lihtsalt vana ja ei kandnud enam vilja. Tüve jämedamast otsast lõikasin mõned kettad pannialusteks ja lõikelaudadeks ja need on kõlisev-kuivad juba.
Hallitust ei ole, see mis hallitusena pildil paistab on tegelikult sammal.
Telefoniga ikka ei saa normaalset pilti, vaatad küll ekraanilt, et justkui on, aga originaalsuuruses on jama.
Aga eks ma siis ootan edasi ja vaatan mis saab, kui miskit saab, siis panen ka infot edusammudest ja ebaõnnestumisest.

seenemikk
Postitusi: 11
Liitunud: 31 Mai 2015, 10:28

Re: Isetehtud seenepakud, mis edasi?

PostitusPostitas seenemikk » 06 Apr 2016, 11:49

Niisiis, vahepeal saabunud taas kevad õue peale :)
Sellest kupli all kasvatamisest ei tulnud ikkagi midagi, ei seent, ei sousti. Millagi detsembris sai paar korda ka õue tõstetud, ega ei miskit. Ja siis peale uut aastat lendas õue koos poti ja mullaga ja seal ta oli, tuule, tormi, külma ja ilma käes.....
Tänase kauni sooja päeva puhul meenus, et kuskil garaaži riiulis on 2 pakku veel kiles, pisuke mõttetöö ja leidusidki üles. Paistavad olevat eelmise suve ja talvega kenasti läbi kasvanud, otsades valget ja siin-seal läbi koore kah tunginud. Mis seal ikka, labidas kätte ja auke kaevama....
Pilt

Pilt

Ja nii nad maha saidki, kraavi kaldale, kuuseheki põhjapoolsesse külge, varju ja vett peaks olema nüüd piisavalt. Eelmisel aastal mahatorgatud pakud panin kah ringi, eelmine koht polnud hea, päike leidis liiga kergesti üles ja kippusid kuivama.....kaasavaraks said senisest kasvukohast labidatäie mulda, et elu ilusam oleks.

Pilt

Sel aastal loodame siis saaki kah. Panen endale järjepidamiseks siia järjekorra kah üles.
1 j 2- värskelt kilest võetud 10 kuud laagerdunud pakud
3- lillepotipakk
4-5 sügisel istutatud ja nüüd ümberistutatud isetehtud pakud
6-7 poepakud, mullu juuni lõpus maasse pistetud ja nüüd kah ümber istutatud
Osta oksjonilt võidetud tüüblipurk saabub kah ehk lähipäevil, paar värskelt mahavõetud õunapuu pakku juba ootavad. Eksperimendid jätkuvad...

seenemikk
Postitusi: 11
Liitunud: 31 Mai 2015, 10:28

Re: Isetehtud seenepakud, mis edasi?

PostitusPostitas seenemikk » 23 Aug 2016, 17:48

Üllari-üllari!
Vaatasin tänase garaažirahmelduse käigus kevadel nakatatud seenepakud üle:

Pilt

Läks maa sisse edasi kasvama. Esimene seenesaak :D Õunapuu pakust kasvas välja.


cron