Mütseeli kasvatamine teraviljal

Seenemütseeli kasvatuse ja aretusega seonduv temaatika
Elvia
Postitusi: 7
Liitunud: 07 Mär 2015, 12:54

Mütseeli kasvatamine teraviljal

PostitusPostitas Elvia » 08 Mär 2015, 13:32

Tere!

Ma olen aru saanud, et mütseeli on kõige parem kasvatada maherukki teradel.
Agas kas mahekaer või -oder tuleks ka kõne alla?
Asi selles, et me ostame mahekaera ja otra loomadele, kuid maherukist sellel müüjal ei ole.
Kas ma pean ilmtingimata minema rukist kuskilt otsima või saab kaera/odraga ka hakkama?

Tänan ette,
Elvia

vatijope
Postitusi: 8
Liitunud: 14 Dets 2014, 15:48

Re: Mütseeli kasvatamine teraviljal

PostitusPostitas vatijope » 08 Mär 2015, 17:30

Teramütseeli tootmiseks sobivad kõik meie teraviljad, ka mainimata nisu. Kaeraga on lihtsalt mõned lisanüansid, millest kirjutab labor ka oma loos http://alkeemialabor.ee/eksperiment-kaerateradega.
Eks see mahe on ka rohkem maailmavaate küsimus, ise kasutan näiteks tuttava taluniku ilma sertifikaadita vilja nii laudarahvale kui ka seentele. Kõigil läheb (siiani?) hästi.
Ida pool aga on hoopis üsna levinud mütseeli hirsil kasvatamine.

labor
Site Admin
Postitusi: 61
Liitunud: 13 Dets 2014, 22:54
Kontakt:

Re: Mütseeli kasvatamine teraviljal

PostitusPostitas labor » 08 Mär 2015, 23:46

Skaneerisin 15 lk tabeli kasvusubstraadis kasutatavate toorainete toitainesisaldustest. Ainult rukki peal tõepoolest kasvatama ei pea, valik on üpris lai.
Mahe vs. mittemahe - kui jätame võimalikud tervisemõjud kõrvale, siis mittemahe vili võib olla puhitud e. fungitsiidide või pestitsiididega töödeldud. Seenevastase kemikaaliga töödeldud tera peal seenemütseel kasvada ei taha.

Elvia
Postitusi: 7
Liitunud: 07 Mär 2015, 12:54

Re: Mütseeli kasvatamine teraviljal

PostitusPostitas Elvia » 09 Mär 2015, 19:06

Ühesõnaga, kaeraga on suhteliselt jokk. Ratast vist pole mõtet leiutama hakata.

Aga ma unustasin tõesti nisu, kui mälu ei peta, siis nisu me ostame ka loomadele.

Sertifitseeritud mahedat me ostame lihtsalt seepärast, et meil on mahetalu ja muud osta ei tohi.
Aga kasvataja, kelle käest me ostame, müüb mahe teravilju täpselt sama hinnaga, kui üks teine meie kandis müüb tavavilja, nii et erilist vahet meie jaoks pole. Asuvad ka suht lähestikku.

Muidugi, kui tead, et naabrimees mürki ei pritsi, ei ole ju tegelikult vahet.

Siis on selge, katsetan nisuga.
Annan teada, kuidas läks =)

feliks85
Postitusi: 13
Liitunud: 12 Veebr 2015, 14:21

Re: Mütseeli kasvatamine teraviljal

PostitusPostitas feliks85 » 16 Apr 2015, 14:28

Ise ostan rukist Allar Asilt. Toob ilusti koju ära.
50 c kilo. Mahekauplustes Tallinnas alla euro kilot ei saa.

Elvia
Postitusi: 7
Liitunud: 07 Mär 2015, 12:54

Re: Mütseeli kasvatamine teraviljal

PostitusPostitas Elvia » 11 Juun 2015, 09:20

Tere!

Kevad on kiire aeg olnud, pole saanud mahti siia tulla päris kaua.

Tahtsin lihtsalt öelda, et seenemütseeli kasvatamine nisuteradel õnnestus mul väga hästi.
Eriti kui arvesse võtta, et ei ole mul ei kiirkeedupotti ega autoklaavi ja see oli üldse esimene kord kui sellist asja proovisin.
Klaavimise asemel panin pisikesed purgitäied eelnevalt leotatud ja keedetud terad 10 min mikrouuni.
Ma ei tea, kas sellest kasu ka oli, aga vähemalt osad purgid olid täiesti hallitusvabad.

Tegin u 15 lapsetoidupurgitäit 3 erineva seene mütseeliga: pruun šampinjon, valge šampinjon ja shiitake.
Pruuni šampinjoni 5st purgist kõik läksid aia taha, aga ma süüdistan sellest seente halba kvaliteeti.
Olid teised juba poest ostes suht kehvakesed.
Valgest šampinjoni 5st purgist 2 olid täiesti puhtad, ilusad ja valged, 3s oli näha konkureerivat hallitust.
Shiitakedest olid 4 purki täitsa ilusad, ainult 1 oli näha hallitust.

Siit järeldus, et kui kasutada autoklaavi, saab tulemusi veelgi parandada ja nisuteradel mütseeli kasvatamine on täitsa võimalik =)


cron